Як сплачувати кредит у доларах?

Після того, як банки ввели комісію на купівлю доларів США, почав лякати уже не курс долара, а комісія, яку потрібно сплатити при купівлі валюти. Якщо нацбанк збирається дозволити (чи уже дозволив) сплачувати відсотки банку у гривнях, то на тіло кредиту доведеться все-таки шукати долари. Що робити у цій ситуації?
 
Варіант 1: Скоро їду закордон. Можна буде знайти банкомат, який видає долари, і зняти їх з гривневої картки Visa. Конвертація гривні у валюту при знятті за кордоном іде за міжбанківським курсом, до того ж сплачується комісія 2-3% від суми (але ж не 20-30!, як в українських банках). Відкрите питання: скільки доларів можна ввозити в Україну?
 
Варіант 2: Тіло свого кредиту я можу не сплачувати ще два з половиною роки, оскільки частина кредиту була сплачена достроково. Погашати потрібно тільки відсотки і комісію банку (у гривні). Може, не сплачувати кредит ще роки 2, а там і криза, можливо, мине. Відкриті питання: Куди ж дівати гривню, яку отримую кожного місяця як зарплату? Проїсти? Заощаджувати і тримати під подушкою, щоби вона до кінця року знецінилася ще на 30%? Накупити доларів (за кордоном без шаленої комісії) і тримати заощадження у доларах?


Як клеїти шпалери

Ми з чоловіком вже майже закінчили клеїти шпалери в нашій квартирі. Залишилося ще половина великої кімнати (у майбутньому — вітальні).  З кожною новою смугою почуваємо себе все більшими професіоналами в цій справі. Вирішила поділитися своїми професійними секретами.

Ми купували флізелінові німецькі та бельгійські шпалери, які мають цікаву текстуру та гарно виглядають. Вони також вирізняються тим, що намащувати клеєм потрібно не полотно шпалери, а лише стіну. Наші шпалери мали ширину 1.06м, за рахунок чого їх було легше клеїти, ніж стандартні (ширина — 53 см), тому що потрібно було підбирати шов вдвічі менше разів. Для флізелінових шпалер потрібно купувати спеціальний клей, який підходить для цього типу шпалер. А тепер трохи про те, як клеїти:

 1. Починати потрібно від вікна чи якогось кута і йти по колу.
 2. Рекомендую купувати шпалери, які не мають великих малюнків, тому що їх важко буде стикувати між собою при кривих стінах (а стіни завжди криві, якими рівними вони не виглядали б).
 3. Клей потрібно розводити за інструкцією на упаковці. Якщо він у вас стоїть кілька днів, то це навіть краще — тоді він стає насиченим і густим, добре намащується і приклеює.
 4. Оскільки стіни не ідеально рівні, при наклеюванні шпалери потрібно біля вікна зробити напуск шпалери на 1-2 см у напрямку вікна. Після висихання клею цей напуск можна буде обрізати канцелярським ножем, повторюючи конкури стіни біля вікна.  Обрізати шпалер и на стіні канцелярським ножем значно легше, аніж на неприклеєному полотні враховувати нерівності стіни.
 5. При наклеюванні шпалер в куті потрібно відрізати смугу шпалери повздовж, яка буде на 1-2 см ширша, аніж відстань від краю попереднього полотна до кута. Ці 1-2 см потрібно завернути на наступну стіну. При цьому наступне полотно потрібно клеїти він кута, щоби воно накладалося на ці завернені 1-2 см з перпендикулярної стіни. Перед тим, як відрізати полотно по ширині потрібно виміряти відстань від кута до початку вже наклеїної шпалери внизу, посередині та вверху, тому що стіни іноді бувають нерівними і ці відстані можуть бути різними. А 1-2 см, які завертаються на наступну стіну, попередять виникнення щілин і не потрібно підбирати ідеальний стик. Обрізану вами частину полотна потрібно клеїти в кут, а фабричний обріз стикувати з попереднім полотном. Ніколи не завертайте великий кусок полотна на перпендикулярну стіну, тому що потім в куті будуть відходити шпалери. У нас так вийшло в одній кімнаті.
 6. Стеля, як і стіни, буває нерівна. Якщо ви рівняєте верхню частину шпалери по стелі, то може виникнути проблема зі стиком. Тому краще зробити півсантиметровий напуск на стелю чи бегет і забезпечити ідеальний стик з попереднім полотном. Потім залишки шплери при стелі можна легко обрізати канцелярським ножем.
 7.  Не вірте продавцям, які вам кажуть, що флізелінові шпалери тягнуться, тому їх легше клеїти. Якщо вони й потягнуться, то при висиханні набудуть своєї власної форми і можу утворитися щілина між двома смугами.
 8. Стикувати метрові шпалери складніше, ніж півметрові. Для того, щоби було легше стикувати їх, потрібно це робити поступово. Спершу намастити третину стіни зверху і забезпечити ідеальний стик, при цьому не приклеєну частину полотна потрібно прикласти до самого низу, щоби переконатися, що стик далі буде теж ідеальним. Потім намастити ще одну третину стіни і стикувати як і попередню частину. Останню частину стикувати буде найлегше. Якщо ж намастити всю стіну і пробувати стикувати ціле полотно, то досить складно відрегулювати ідеальний стик, тому що при розгладжуванні шпалери можуть бути накладки на попереднє полотно, яких не було видно одразу. При поступовому приклеюванні накладки усувати значно легше і швидше.
 9. Клеїти паперові шпалери складніше, тому що папір менш щільний ніж флізелін, і може трохи розлізатися. Крім того, намащувати потрібно як шпалеру, так і стіну.
 10. Шпалери невеликі ділянки шпалер не приклеїлися повністю, то ціле полотно віддирати не треба. Потрібно взяти шприц і голку, набрати клею і "вколоти дозу" клею у потрібне місце, потім пригладити валиком.
 11. На гіпсокартом клеїти простотнеможливо, тому що не пристають шпалери. У нас біля вікна стіна із гіпсокартону була, ми тільки те й робили, що "вколювали дози" клею у неприклеєні місця.
 12. Потрібно уникати потрапляння на змащену клеєм стіну буль-яких піщинок чишматочків шпаклівки, тому що приклеєних до стіни шпалерах вони будуть помітні.

Здається, всі поради вже написала. Спершу клеїти дуже складно і довго, на одне полотно йде близько двох годин. А після обклеювання шпвлерими двох-трьох кімнат одне полотно клеїться вже за півгодини.  Якщо щось прикольне про шпалери згадаю, напишу в наступній замітці.